کتیبه ساسانی چشمه بالنگان

چهارشنبه 12 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 06:05 ب.ظ

کد خبر :۱۰۱۰۷۱زمان مخابره:۱۳ : ۲۳ -- ۱۳۹۱/۷/۱۰|

خط‌خطی تا چند قدمی کتیبه ساسانی+عکس

کتیبه ساسانی چشمه بالنگان تحت عنوان منطقه نمونه گردشگری خوانده می‌شود اما این منطقه بیشتر محلی برای تبلیغات شرکت‌های مختلف و نوشتن انواع یادگاری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ گفته می‌شود کتیبه ساسانی چشمه بالنگان در وضعیت مناسبی قرار ندارد. این کتیبه که در بخشی از کوه واقع شده از یک سو دستخوش عوامل فرسایشی و از طرف دیگر محل نوشتن انواع یادگاری‌ها و تبلیغات شرکت‌های مختلف منظر بصری این اثر تاریخی را از بین برده است.
 
به‌گزارش CHN، چشمه بالنگان یکی از چشمه‌های شهرستان اقلید و در 170کیلومتری شمال شیراز قرار گرفته است. این مکان که منطقه نمونه گردشگری خوانده می‌شود از ظرفیت‌های طبیعی و تاریخی قابل‌توجهی برخوردار است. با این ‌حال نبود امکانات رفاهی، بهداشتی و گردشگری، سبب شده آثار این منطقه آسیب‌پذیر شود.
 
«سیاوش آریا» فعال میراث‌فرهنگی در اینباره به CHN می‌گوید: «در تازه‌ترین بازدیدی که از کتیبه ساسانی چشمه بالنگان واقع در حاجی آباد شهرستان اقلید داشتم با وضعیت نامناسب سنگ‌نوشته چشمه بالنگان مواجه شدم».


به‌گفته وی، این سنگ‌نوشته روبه ویرانی است و هنوز هیچگونه تعیین حریمی از سوی متولیان میراث‌فرهنگی انجام نگرفته است. این‌درحالی است که این منطقه تحت‌عنوان منطقه نمونه گردشگری از حداقل امکانات بهداشتی وگردشگری  بی‌بهره است.
  
 آریا معتقد است: «درحال‌حاضر مسئله‌ای که آشکار است و به‌وضوح می‌توان دید انواع تبلیغاتی است که در دامنه کوه می‌توان مشاهده کرد این‌درحالی‌است که تجمع زباله در کنار چشمه بالنگان منظر بصری این منطقه را برهم زده است.
 
این فعال میراث‌فرهنگی نبود فرهنگسازی و زیرساخت‌های گردشگری را در منطقه نمونه گردشگری یکی از اتفاق‌هایی می‌داند که با توجه به تبلیغات صورت گرفته هنوز به آن جامه عمل داده نشده است.


گفته می‌شود سنگ نبشته (کتیبه) پهلوی ـ ساسانی متعلق به شاهپور یکم بوده که درآن شرح پیروزی‌های خود را برامپراتوران روم تشریح کرده است.

چشمه بالنگان نیز یکی ازچشمه‌های شهرستان اقلید به‌شمار می‌رود که در170کیلومتری شمال شیراز واقع شده است. هم‌اکنون گردشگران ومسافران بسیاری این منطقه را برای گردشگری انتخاب می‌کنند اما با این حال این منطقه ازحداقل امکانات رفاهی و بهداشتی بی‌بهره است و همین عامل سبب تخریب طبیعت زیبای این چشمه شده است.


del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo