کتیبه تنگ براق

چهارشنبه 27 بهمن‌ماه سال 1389 ساعت 10:31 ق.ظ

 
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس اعلام کرد:
تنگ براق در آستانه انتخاب سرمایه‌گذار است

خبرگزاری فارس: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس اعلام کرد: این سازمان اقدام به مطالعات امکان‌سنجی منطقه نمونه گردشگری تنگ براق کرده و هم‌اکنون در آستانه انتخاب سرمایه‌گذار است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس این سازمان در راستای تحقق مصوبات سفر نخست ریاست جمهور و هیئت دولت به استان فارس اقدام به مطالعات امکان سنجی این منطقه نمونه گردشگری به‌عنوان یکی از مناطق 60 گانه نمونه گردشگری استان کرده است و هم‌اکنون با پایان یافتن این مطالعات در آستانه انتخاب سرمایه‌گذار است.
در مسیر اقلید به آسپاس تنگه‌ای است به‌نام تنگ براق که رودخانه‌ای پر خروش در آن جریان دارد.
در قسمت بالای این تنگه برروی کوه کتیبه‌ای به‌خط پهلوی حجاری شده است و در بالای این کتیبه غار زیبایی است که چشمه‌های آب از آن جوشان است و به‌واسطه آب فراوان و هوای معتدل سر سبز و خرم است.
روستای تنگ براق از نظر تقسیمات کشوری در دهستان دژکرد از بخش سده شهرستان اقلید قرار دارد.
فاصله روستا تا مرکز شهرستان اقلید 95 کیلومتر و تا مرکز استان 205کیلومتر است.
این شهرستان از نظر آب و هوایی در گروه اقلیمی معتدل و مرطوب قرار می گیرد.
اگر قرار باشد که جلوه‌های طبیعی استان فارس رتبه‌بندی شوند بدون تردید چشم‌انداز بدیع این گذرگاه آب از فراز دامنه‌های غربی تنگ براق در ردیف زیباترین جلوه‌های طبیعت استان فارس خواهد بود.
وجود منابع غنی آب رود کر، آبشار براق و چشمه‌های جوشان و شرایط مساعد کشاورزی و باغداری این منطقه بهترین دلایل شکل‌گیری این سکونتگاه است.
وجود برخی از آثار باستانی در فاصله 500 متری روستا و در نزدیکی دهانه آبشار براق نیز نشان‌دهنده اهمیت تاریخی منطقه است.
اقتصاد این منطقه بر پایه فعالیت‌های بخش کشاورزی و دامداری استوار است.
زراعت، باغداری، جنگلداری، شکار و ماهیگیری را می‌توان از مشاغل مردم منطقه دانست.
گندم، جو، لوبیا، برنج، نخود، سیب، گردو، هلو و انگور محصولات عمده کشاورزی منطقه است.
زبان رایج مردم این منطقه فارسی است و به‌خاطر وجود طوایف عمله و کشکولی، زبان ترکی قشقایی و عرب باصری نیز رایج است که تعدادی از این عشایر هم بعضاً در منطقه ساکن هستند.
به‌دلیل آب و هوای مناسب و معتدل تنگ براق، در دوره ییلاق عشایر زیادی به این منطقه کوچ می‌کنند که می‌تواند به‌عنوان یک جاذبه فرهنگی گردشگران علاقه‌مند را جذب کند.
ازجمله صنایع دستی عشایر این منطقه می‌توان به بافت قالی، گلیم، گبه، انواع فرش‌های بی‌بی باف، وزیر مخصوص، ماهی درهم، ناظم کشکولی و انواع جاجیم‌ها اشاره کرد که در منازل توسط زنان تولید می‌شود.
آب شرب روستای تنگ براق از چشمه‌ای در ارتباط با آبشار تأمین می‌شود.
آب این چشمه کیفیت بسیار مطلوبی دارد.
همه واحدهای مسکونی روستای تنگ براق به شبکه سراسری برق متصل هستند.
در روستای تنگ براق اشتراک خانگی تلفن وجود ندارد و امور مخابرات و ارتباطات تلفنی روستا توسط دفتر مخابراتی صورت می‌گیرد اما امکان استفاده از تلفن‌های همراه در روستا نیز وجود دارد.
طبق پهنه‌بندی کلان طبیعی استان فارس که در طرح جامع گردشگری استان فارس انجام شده است، در محدوده جغرافیایی شمال استان فارس پهنه تنگ تیر، رودخانه کر، تنگ براق، مارگون، تنگ ششپیر، پهنه ملی است اما قابلیت بین‌المللی شدن را دارند.
کوهنوردی، غارنوردی، صخره نوردی، تحقیق و پژوهش، توریسم کوچ، توریسم آداب و رسوم و نمونه‌هایی از زمینه‌های فرعی جاذبه‌های اکوتوریستی منطقه است.
مهمترین جاذبه طبیعی منطقه که از نظر طبیعت بسیار زیبا و سحرانگیز است تنگه‌ای است به‌نام تنگ براق که کوهستان، جنگل، رودخانه، مرتع و حیات وحش را یکجا در خود
جای داده است.
این تنگه در بهار و تابستان با آب و هوایی خوش و طبیعتی دل انگیز، گردشگران بسیار زیادی را از استان فارس و استان‌های همجوار به‌خود جلب می‌کند.
بنابر اظهار مسئولان محلی روزانه یکهزار و 500 نفر گردشگر از این منطقه بازدید می‌کنند.
آبشار تنگ براق به‌عنوان یک جاذبه قوی اکوتوریستی به فاصله کمی در بخش جنوب شرقی روستا قرار گرفته است.
این آبشار در ایام تعطیل به‌خصوص در فصل تابستان مورد بازدید عده‌ای کثیر از گردشگران قرار می‌گیرد.
به‌دلیل آب و هوای مناسب و معتدل منطقه تنگ براق در دوره ییلاق طوایف عمله و کشکولی ایل قشقایی و عرب باصری به این منطقه کوچ می‌کنند. کوچ این طوایف در تابستان‌ها می‌تواند به‌عنوان یک جاذبه قوی اکوتوریستی مورد بهره‌برداری قرار گیرد. با احداث تأسیسات و امکانات و خدمات مناسب برای گردشگران داخلی با درآمد پائین و متوسط و تسهیلات و خدماتی نظیر ویلاهای لوکس، هتل، تله کابین، پیست اسکی، تفریحات مرتبط با شکار، ورزش‌های آبی و کوهستانی، احداث هتل یا مهمانپذیر، تجهیزات و لوازم گردشگری، تسهیلات تفریحی و ورزشی نظیر استخر، سونا و نیز ورزش کوه‌نوردی و صخره نوردی، باغ پرندگان، احداث کمپینگ برای استراحت گردشگران در چادر یا آلاچیق پارکینگ عمومی و... می‌توان زمینه حضور گردشگران از طبقات مختلف اجتماعی را در این منطقه نمونه گردشگری شاهد بود.
راه دسترسی به منطقه نمونه گردشگری تنگ براق آسفالت است، اما معابر درون روستا خاکی است.
از روستا تا منطقه تنگ براق در حدود 50 متر پیاده‌روی دارد.
کوهستان صخره‌ای منطقه قابلیت جذب صخره نوردان و آب زلال و خروشان این منطقه مناسب برای تفریحات و سرگرمی‌های آبی است.
مردم محلی منطقه به‌عنوان ارائه دهنده خدمات تجاری و تسهیلات رفاهی در سطح پائین نیز در زمینه سرمایه‌گذاری می‌توانند مشارکت و همکاری کنند.
انتهای پیام/ب10.  

منبع :

 
                      ************************** 
 
سنگ نبشته تنگ براق
 
تنگ براق روستای کوچکی در 15 کیلومتری شهر سده و 80 کیلومتری شهر اقلید است.در این جا رودخانه ای این دیواره کوه را بریده و شکافی با دیواره هایی عمودی به پهنای چهل متر و در حدود صد متر بلندی در کوه بوجود آورده است.این جایگاه پر سایه با آب گوارا و چشم انداز زیبا سبب شده است تا شاپور در اینجا به استراحت بپردازد. قسمتی از نبشته از دل صخره کنده شده است و نزدیک شیب تند کنار رودخانه افتاده است.در پایین شکاف دره چشم به قطعه سنگ عظیم ایستاده ای می افتد که هدف تیر یاد شده در نبشته است.قطر سنگی که نوشته روی آن قرار دارد حدود دو متر است.روی سنگ دو نبشته به دو زبان فارسی میانه و پارتی اشکانی دیده میشود.متن هر دو واحد است .


متن کتیبه تنگ براق و ترجمه آن :  
 


متن کتیبه به همراه ترجمه آن : 
 
 
ترجمه :
  1. این تیر اندازی من،بغ مزدیسن،شاپور شاهان
  2. شاه ایران و انیران است، که چهره از یزدان دارد،پسر
  3. بغ مزدیسن،اردشیر شاه شاهان ایران،که چهر از
  4. یزدان دارد،نوه بغ بابک شاه،وما هنگامی که این تیر را پرتاب کردیم، پس ما
  5. آن را پیش شهریاران و واسپوهران و بزرگان و آزادان پرتاب کردیم و
  6. از این سنگ چین،تیر به آن سنگ چین افکندیم،اکنون هر که نیودست
  7. است،آن تیر از این سنگ چین به آن سنگ چین
  8. پرتاب کند،سپس کسی که تیر به آن سنگ چین افکند
  9. او نیودست است

 

 
 
 
 
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo