شناسایی آثار 7 هزارساله در اقلید

چهارشنبه 27 بهمن‌ماه سال 1389 ساعت 10:27 ق.ظ

شناسایی آثار 7 هزارساله در اقلید


شواهد پیش از تاریخ در تپه مِهر‌علی ‌فارسی کشف شد

کشف مُهر و اثر مُهر به همراه بقایایی از معماری خشتی و تعداد بی‌شماری سفال و استخوان‌های جانوری، سکونت انسان پیش از تاریخ را در تپه مِهر‌علی‌فارسی واقع در پشت سد ملاصدرا ثابت می‌کند.

آثار 7 هزار ساله در شهرستان اقلید فارس با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان شناسایی شدند .

به گزارش میراث آریا(chtn)، بررسی و شناسایی استقرار گاه‌های سکونت بشری و مناطق تاریخی از جمله برنامه‌های پژوهشی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری است که در این راستا هیأت بررسی باستان شناسی شهرستان اقلید به سرپرستی عزیزالله رضایی طی انجام برنامه پژوهشی بررسی و شناسایی شهرستان اقلید موفق به شناسایی بیش از 100 اثر ارزشمند تاریخی شدند.

آثار شناسایی شده شامل آثار پیش از تاریخ ، تاریخی و اسلامی هستند که قدیمی ترین آنها از جمله تپه مهر علی فارس و تل خارستان 7 هزار سال قدمت دارند.

عزیزالله رضایی با بیان این مطلب گفت : آثاری مانند مناطق قطر آغاج ، مورد پهن ، آسپاس و تنگ براق نیز به عنوان محوطه های تاریخی در این بررسی‌ها و شناسایی‌ها مورد بررسی قرار گرفتند که قدمت آنها به بین 1800 تا 2000 سال می رسد .

وی افزود: آثار زیادی مربوط به دوره های اسلامی نیز درتمام نقاط بررسی شده مشاهده و شناسایی شد.

رضایی با اشاره به اینکه منطقه اقلید دارای آب و هوای کوهستانی و سردی است گفت : شرایط سخت آب و هوایی در طرز ساخت سکونت گاه‌ها و همچنین ترک آنها موثر بوده است .

وی افزود : در بررسی و شناسایی این منطقه از دو روش پیمایشی ساده و پیمایشی فشرده استفاده شد که با راهپیمایی های طولانی و بررسی جزء به جزء منطقه موفق به شناسایی بیش از 100 اثر ارزشمند تاریخی شدیم .

سرپرست این هیأت پژوهشی گفت : آثار شناسایی شده شامل غارها ، پناهگاها ، تپه ها و محوطه ها ، سنگ نوشته ها وگورها هستند .

رضایی هدف از بررسی و شناسایی محوطه ها و مناطق تاریخی را بررسی موقعیت ویژگی‌های مکان‌های تاریخی ، روند شکل گیری استقرارهای انسانی ، برآورد نوسان‌های جمعیتی منطقه ،ارتباط مکان‌های باستانی با محیط زیست و منابع طبیعی، شناخت ارتباط مکان‌های باستانی و الگوهای استقراری با مناطق همجوار ، بررسی مورفولوژی منطقه ، گردآوری سفال‌های شاخص برای مطالعات آتی دانست و افزود : با اختصاص اعتبار در سال آتی فصل بعدی بررسی شناسایی منطقه اقلید از سرگرفته خواهد شد.

فصل اول بررسی و شناسایی شهرستان اقلید ،دشت آسپاس ، دشت سده و بخشی از دشت حسن آباد و منطقه دژ کرد در بهار سال جاری انجام شد ./104


منبع 
 
 
 
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo